01 Irská rodina Kellyových - krásná legenda

23. června 2007 v 17:06 | Lisa Reinhard
Téměř v žádné zprávě o Kelly Family nechybí odkaz na irský původ hudebníků. Kritici opětovně chválí umění členů rodiny, s jakým v autorských písních zpracovávají rockové a popové vlivy na základě svých irských tradic do typického soundu. Ale bohužel: kromě Paddyho se ve skutečnosti žádné z dětí Kellyových nenarodilo v Irsku, otec Dan a matka Barbara žili v USA a dosud rodina nestrávila na "Zeleném ostrově" nikdy více než několik měsíců.
Přesto má rodokmen Kellyových své kořeny skutečně v irské půdě. Ir Sean O'Kelley - dědeček Angela, Paddyho a ostatních sourozenců - byl prý sám již nadšený muzikant a tehdy hodně aktivní v irském folkloru. Když nakonec ukázal záda své vlasti a na konci minulého století se vystěhoval do Spojených států, svého koníčka se vzdávat nemusel: Více než milion Irů se tehdy po staletí stěhovalo do Nového světa a z Američanů irského původu se stala jedna z největších a nejpodnikavějších skupin obyvatel USA. Ještě dnes každoročně slaví občané USA irského původu Den svatého Patricka, velký svátek irského kalendáře - a mezi Američany, kteří nejsou původem Irové, koluje občas poněkud jedovaté rčení, že v New Yorku je dnes více Irů než v Dublinu.
Další generace rodiny - mezitím už s poameričtělým jménem Kellyovi - se kuriózně vrátila zpět za Atlantik. Otec Daniel, narozený v roce 1930 a od roku 1957 ženatý s klasicky vzdělanou tanečnicí Barbarou Ann, vyučoval ve státě Michigan latinu a filozofii jako středoškolský učitel. Ale v roce 1966 měl Papa Dan života v kdysi tak vychvalované zemi dost. Doma ve státě Michigan na severu USA došel k závěru, že - aby mohl vést čestnější život ve spojení s přírodou - musí každopádně opustit Severní Ameriku. Prý tehdy dokonce vyhodil z okna televizor, protože - jak jej citoval 'Spiegel' v lednu '95 - "dostal strach z amerického životního stylu". Měl plné zuby chevroletů a cheesburgerů, koly akonzumního opojení, velkoměst, mrakodrapů a dopravního chaosu.
Pověsil své povolání na hřebík, opustil se svou ženou Barbarou a s dětmi Kathy, Dannym, Caroline a Paulem Spojené státy a odjel nejprve do Španělska, kde se Kellyovi dlouhá léta drželi nad vodou pouličním muzicírováním a nákupem a prodejem starožitnosti. "Když jsme poprvé přišli do španělské vesnice," vzpomíná Kathy v roce 1995 v rozhovoru pro časopis 'Jerusalem Post', seděly tam staré, černě oděné ženy a my jsme si mysleli, že to jsou zlé čarodějnice. Později se staly našimi nejdůvěrnějšími přítelkyněmi. Mohli jsme za nimi vždy přijít se svými problémy. Celý den jsme hráli venku a za dva měsíce jsem už téměř perfektně mluvila španělsky."
Kathy se učila i jiným věcem: "Muž z naší vesnice, který hrál na mnoho nástrojů, byl naším hlavním učitelem. S jeho dcerou jsem se učila na akordeon, pak na bendžo, klavír a nakonec dokonce na housle. Housle jsou dnes stále ještě můj oblíbený nástroj."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama