02 Jako muzikantská rodina na cestách

23. června 2007 v 18:19 | Lisa Reinhard
Tak jako Kathy, ovládly brzy i ostatní děti Kellyovy několik nástrojů a společně s rodiči muzicírovaly v okolí své vesnice, hrály na ulicích nebo na tržištích Postupně v následujících letech táhli Kellyovi ve stále větších kruzích městy a vesnicemi celé Evropy. Všude své publikum nadchli, všude si vytvářeli svým repertoárem, tehdy silně ovlivněným irským a jihoevropským folklorem, první obec fanoušků. Pozvolna si tak svou hrou vydobyli na scéně evropské pouliční hudby dobré jméno.
Jakmile bylo nové dítě Kellyových dost velké, aby udrželo kytaru, smělo s rodinou na turné. Jako Patricia, která své první vystoupení absolvovala v pěti letech. "Na mé první vystoupení," vyprávěla jednou, "mi maminka ušila kostým: pláštěnku s pestými stužkami, černou sukni a bílou blůzku. Hráli jsme tehdy vždy v restauracích v našem okolí. Během koncertů jsem byla úplné klubíčko energie. První píseň, kterou jsem zpívala před diváky, byla španělská vánoční písnička 'Blanco es el nino.'
Nyní se konečně tu a tam objevovala i potřebná troška štěstí. Po koncertě na Piazza Navona v Říme oslovil Kathy vídeňský profesor hudby Thomas Christian. V interview pro rakouský zpravodajský magazín 'News' vzpomíná: "Po koncertě na Piazza Navona v Římě mě oslovil profesor, který vyučoval na vídeňské konzervatoři hru na housle: Thomas Christian. Zahrála jsem mu, musel plakat a nabídl mi zdarma vyučování. O něco později jsme byli čtyři měsíce ve Vídni a já jsem se učila u Christiana."
Jednoho dne na jaře roku 1977 navštívil otec Dan, vyslovený cirkusový fanoušek, a jeho rodina cirkus Roncalli, s nímž chtěl tehdy Bernhard Paul zpopularizovat fantazijnější formu představení. Rodina Kellyových a Paul se spřátelili a rodina se nastěhovala do několika maringotek cirkusu Roncalli. Když se o něco později ocitl Paul finančně v bryndě, protože nedostal dohodnutou gáži za několik představení, početná muzikantská rodina ho velmi překvapila. "Otec Kelly uslyšel o podrazu a začal jednat," vyprávěl časopisu 'News'. "Každé dopoledne beze slov vyrazil se svými dětmi na pěší zónu v Korutanské ulici - odkud jej často vyháněla policie. Večer hrával v cirkuse. Po týdnu postavil do mé kanceláře pytel peněz - velký jako pytel cementu - a řekl: 'For you and your dream.' Musel jsem odejít a plakat."
Kellyovi zůstali u cirkusu celou sezonu, gáži za svá vystoupení ovšem nedostávali. Muselo se šetřit - ne však nápady. Jimmy pro 'Bravo': "Cpali jsme trávu do pytlíků na brambory a pokoušeli jsme se to prodávat, abychom získali peníze na sladkosti. Když jsme vystupovali v zimním tábořišti cirkusu - ve staré tovární hale v Kolíně, vždycky jsme v noci lezli oknem do stánku se sladkostmi." A Kathy před několika měsíci vzpomínala: "Tehdy jsme byli chudí jako žebráci. Ředitel Roncalli Bernhard Paul nás nechal cestovat s cirkusem celou sezonu, ale nemohl nám zaplatit žádnou gáži. Tak jsme denně vyráželi do města a hráli na Korutanské ulici a na náměstí před dómem sv. Štěpána. Často nás vyhnala policie. Je skoro neuvěřitelné, že teď tady dáváme dva vyprodané koncerty před 12 000 nadšenými fanoušky."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama